Inšpirácia

Money, money, money, must be funny in the rich man´s world. Kto vyhrá súťaž o najabsurdnejšiu menu? 

Peniaze,  také obyčajné a oficiálne pôsobiace predmety každodennej potreby. Ale už ponuka EÚ „customizuj si svoju mincu“ nám ukázala, že výzor meny nemusí byť zaujímavý len pre numizmatikov. Rozhodla som sa preto urobiť drobný prieskum o bankovkách a minciach celého sveta.

Začnime zľahka, Brazíliou. Zadna strana ich bankoviek pripomína vstupenku do ZOO, pekné, nie?

Neviem, prečo sa Američania smejú Kanaďanom za to, že ich peniaze vyzerajú ako z Monopoly, keď austrálske bankovky so svojimi pestrými farbami a ukrúhlym fontom sú na toto lepším kandidátom. Vyrábajú sa z polyméru, takže Austrálčania sa nemusia báť, že pri praní prídu omylom o celú výplatu zabudnutú vo vrecku.

Musím sa trochu zastaviť pri anglických minciach a podeliť sa s vami s mojou traumou z ich používania. Dvojpencovka je väčšia, ako jednolibrovka. Rôzna veľkosť, rôzna hrúbka (ktorá tiež nerastie tak, akoby si človek predstavoval) a dokonca rôzne tvary. Také euro má oveľa viac usable mince.

Dočítala som sa, že za posledných 100 rokov viac ako 30 krajín razilo mince s dierami. Z dole uvedených sú mojimi favoritmi IndiaJaponsko.

Čo sa týka krajín používajúcich v súčasnosti deravé mince, viem len o Japonsku a Nórsku.

Kto povedal, že mince musia mať aspoň približne okrúhly tvar?


Napriek tomu, čo som si myslela, tento trojuholníkový dvojdolár je na Cookovych ostrovoch stále v obehu. Ďalšou pikoškou je, že na ostrovoch platia dve meny – Cook Island Dollar a New Zelland Dollar, s rovnakou hodnotou, pričom Cook Island Dollar platí len tu.

Mimochodom, mať niečo takéto doma vás vôbec nemusí stáť veľa:

http://www.portlandcoins.com/products/coinswithholes

http://www.portlandcoins.com/products/squarecoins

 

Niue, krajina ležiaca na ostrovčeku v Tichom Oceáne, má okolo 1500 obyvateľov a zmysel pre humor, pretože v roku 2001 si vyrazili pamätnú mincu s Pikachu.

Keby som bádala ďalej, určite by som narazila ešte na ďalšie zaujímavosti, ale aby článok nebol pridlhý, ukončím ho už teraz. Na záver ešte dávam do pozornosti chlapíka menom Rodrigo Torres. Na 9gagu bežne vidíte sprepitné vo forme origami (autocorrect sa mi toto slovo práve pokúsil opraviť na orgiami), ale videli ste už vyrezávané peniaze?


Predchádzajúci článok:

Diskusia:

 1. Galinka hovorí:

  Zaujímavé :)
  Pri tej mene na Cookových ostrovoch si mi pripomenula Škótsku menu – tiež platí len v Škótsku, zároveň s bežnou anglickou librou (čo mi pripomína, že mám doma jednu škótsku 20-ku, takže sa tam budem musieť vrátiť, lebo inde mi ju nevezmú :D )

 2. hogy hovorí:

  Parada Veronika, velmi zaujimave citanie. Tie Britske drobaky aj mna hnevali…
  Pozoruhodne su napriklad aj Macedonske prachy a to tym, ze niektore hodnoty penazi existuju v papierovej aj mincovej podobe a tak ma prekvapilo, ked som daco platil mincou a vydavok bol v papierovych peniazoch… som sa na chvilku zlakol, ze som este zarobil.
  Takuto vec mali donedavna aj Estonci, ale u nich ma zaujala aj zvlastna hodnota bankovky – 25 koruna.

 3. tonda hovorí:

  Princíp aký ma brazília ma aj venezuelský bolivar a za zmienku stoja ešte rumunské leie, ktoré netuším z čoho vyrábajú, ale su nezničiteľné a ešte viem, že niekde vo svete sú peniaze z plastu, ale to neviem kde…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>